Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
W wielu branżach pracownicy są stale narażeni na kontakt z pyłem, dymem lub szkodliwymi aerozolami. Na takich stanowiskach zabezpieczenie górnych dróg oddechowych staje się kluczowe, ponieważ wieloletnie wystawienie na działanie szkodliwych cząsteczek, może prowadzić do pylicy płuc, astmy oskrzelowej, a nawet raka.
Na stanowiskach, gdzie występują takie zagrożenia, stosuje się maski ochronne różnych klas, chroniące przed cząsteczkami różnej wielkości.
Istnieją dwie klasyfikacje masek przeciwpyłowych i antysmogowych.
P1 – maska tej klasy blokuje 80% pyłów i wielkości min. 2 µm. Sprawdzi się na budowie, ale również w cementowniach, kamieniołomach, przemyśle drzewnym. Można jej używać do pracy z kredą, gipsem, grafitem naturalnym i węglanem wapnia.
P2 – maska szeroko stosowana w budownictwie i nie tylko. Zatrzymuje min. 94% cząsteczek o wielkości min. 0,5 µm. Można stosować ją do wszystkich zastosowań, do których stosuje się P1, a dodatkowo do pracy z azbestem, pyłem drzewnym, pyłem węglowym (praca w kopalni), dymem spawalniczym. Stosuje się ją również w przemyśle chemicznym i hutniczym. Chętnie wykorzystuje się ją przy remontach. Dobrze chroni przed smogiem.
P3 – maska o najwyższym poziomie ochrony zatrzymująca 99,5% cząstek o wielkości min. 0,5 µm. Można ją stosować w tych samych sytuacjach co P1 i P2, a dodatkowo przed pyłami zawierającymi: beryl, arsen, kadm, kobalt, nikiel, strychninę i cząstki radioaktywne.
FFP1 – maska przeznaczona do pracy z nietoksycznymi pyłami. Zatrzymuje do min. 80% cząsteczek o wielkości min. 0,6 µm. Można ją stosować w przemyśle budowlanym i spożywczym.
FFP2 – maska stosowana w środowisku, gdzie występują toksyczne pyły. Zatrzymuje min. 94% cząsteczek o wielkości min. 0,6 µm. Chroni przed aerozolami, mgłą i dymem. Może być stosowana w hutnictwie i górnictwie. Oferty masek FFF2.
FFP3 – maska o najwyższym stopniu ochrony. Może być stosowana w środowisku, gdzie występują cząsteczki radioaktywne. Zatrzymuje min. 99% cząsteczek o wielkości min. 0,6 µm. Stosuje się ją w przemyśle chemicznym. Może też chronić przed wirusami. Listę ofert masek FFP3 znajdziesz tutaj.
Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że interesuje Cię tematyka środków ochrony indywidualnej. Jeśli chcesz kupić maski ochronne do pracy, wejdź na tę stronę. Jeżeli szukasz innych środków ochrony oraz odzieży ochronnej odwiedź tę stronę.