Na naszym blogu poruszamy ciekawe tematy o biznesie od strony praktycznej. Pomagamy rozwijać firmy zarówno w czasach dobrobytu jak i w kryzysie. Zapraszamy do lektury.
To czy dana firma jest lub nie jest płatnikiem VAT, stanowi jedną z podstawowych kwestii, gdy chcemy się rozliczyć tak z kontrahentem, jak i z fiskusem. Jeżeli bowiem uzyskamy od firmy fakturę VAT, mimo że nie jest ona vatowcem (takie sytuacje zdarzają się i to wcale nie rzadko), to „zapłaconego” w takich okolicznościach podatku, nie będziemy mogli odliczyć.
Z tego powodu obowiązek sprawdzenia, czy nasz kontrahent jest vatowcem, spoczywa na naszym przedsiębiorstwie i mimo że wydaje się on być niepotrzebną formalnością, to taka weryfikacja może oszczędzić nam niemałych kłopotów.
Gdzie możemy się dowiedzieć czy dana firma płaci lub nie płaci VAT? Najłatwiej zrobimy to za pomocą Wykazu podmiotów zarejestrowanych jako płatnicy VAT, czyli tzw. Białej listy. Jest to urzędowa baza danych prowadzona przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Do weryfikacji podatnika wystarczy NIP, REGON, lub nr konta (jeden z trzech).
Na Białej liście będziesz mógł sprawdzić:Poza tymi najważniejszymi pod kontem podatkowym informacjami, w rejestrze można również znaleźć podstawowe dane o kontrahencie, w tym adres prowadzenia działalności, co może stanowić dodatkową pomoc podczas weryfikacji firmy w innych bazach.
Musimy pamiętać, że poprawne zweryfikowanie kontrahenta jest istotne nie tylko z punktu widzenia odliczeń podatkowych. Opłacone faktury VAT wystawione przez podmioty niebędące płatnikami, ewentualna kontrola podatkowa może zinterpretować jako tzw. puste faktury, a to może dla nas oznaczać grzywnę, a w skrajnych wypadkach nawet karę pozbawienia wolności.
Widać więc że tak błaha informacja, jak to czy nasz kontrahent jest, czy nie jest płatnikiem VAT, może okazać się bardzo brzemienna w skutkach. Jest to tym istotniejsze, że weryfikacji na Białej liście można dokonać w kilka minut.
Jak zweryfikować kontrahenta w bazach?